Co powinna zawierać wyprawka dla niemowlęcia?

Okres ciąży to czas pełen radości i wyczekiwania na ukochanego malucha. To także czas intensywnych przygotowań i kompletowania tzw. wyprawki dla niemowlęcia. Jak nie dać się zwariować i kupić rzeczy, które rzeczywiście będą nam potrzebne? Duże znaczenie ma w tej sytuacji planowanie. Co powinna zawierać wspomniana wyprawka? Kwestię tę omawiamy w naszym artykule.
Co powinna zawierać wyprawka?
Oczywiście każda sytuacja jest inna i to przyszli rodzice podejmują ostateczną decyzję o tym, co będzie potrzebne w pierwszych miesiącach życia ich dziecka. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych elementach:
- - Ubrania. Chodzi o zestaw wygodnych, zapewniających komfort propozycji, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów. Do podstawowego wyposażenia należą m.in. śpioszki, pajacyki, body, koszulki bez rękawów, kaftaniki z długim rękawem, skarpetki, cienkie i grubsze czapki, spodenki, sweterki, a także kombinezon (jeśli wymaga tego pogoda).
- - Artykuły do przewijania. W gę wchodzą zarówno tradycje pieluszki tetrowe, jak i bardziej zaawansowane rozwiązania. Praktyka pokazuje, że przydatny okazuje się także przewijak, który wyznacza nam konkretne miejsce na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych.
- - Sen. Sen to jedna z podstawowych potrzeb człowieka, która w okresie niemowlęctwa ma szczególne znaczenie. Aby umożliwić naszemu maluchowi komfortowy odpoczynek, warto zakupić łóżeczko, kosz Mojżesza lub kołyskę. Niezbędny będzie także wygodny materac, kilka kompletów pościeli i prześcieradeł, a także rożek i śpiworek.
- - Artykuły pielęgnacyjne. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim bezpieczne dla skóry dziecka kosmetyki, które nawilżą i ochronią wrażliwe ciało. Potrzebne będą m.in. olejek do kąpieli, krem przeciw odparzeniom, krem ochronny na zimę, krem przeciwsłoneczny z filtrem, pielęgnacyjne chusteczki nawilżane, płatki kosmetyczne i patyczki kosmetyczne. Duże znaczenie ma także proszek lub płyn do prania dla niemowląt, podkłady do przewijania, wanienka, termometr kąpielowy i zaokrąglone nożyczki do paznokci.
- - Artykuły do karmienia. Przydatne wyposażenie to różnej wielkości butelki, smoczki, śliniaki, łyżeczka do karmienia, a także sterylizator do butelek.
- - Podróżowanie. Zarówno dłuższa podróż, jak i codzienny spacer wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu. Jakiego? Podstawą jest wózek głęboki spacerowy lub wózek wielofunkcyjny 2w1, a także fotelik samochodowy, torba do wózka, nosidełko lub chusta.
- - Organizacja. Jeśli chcemy ułatwić sobie codzienne obowiązki warto z wyprzedzeniem zadbać o dobrą organizację przestrzeni. Pomocne mogą okazać się zwłaszcza różnego rodzaju pojemniki, które pozwalają zachować porządek i sprawiają, że odnalezienie potrzebnych przedmiotów jest znacznie łatwiejsze.
O czym pamiętać?
Kompletowanie wyprawki warto rozpocząć w drugim trymestrze ciąży lub ewentualnie na początku trzeciego trymestru. Wiele par uważa, że dobrym rozwiązaniem jest poczekanie do momentu poznania płci dziecka - umożliwia to bowiem lepsze dopasowanie do potrzeb malucha.
Należy pamiętać, że wszystkie przedmioty, z którymi będzie miało kontakt nasze dziecko powinny być wykonane z wysokiej jakości, bezpiecznych materiałów. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że maluch bardzo szybko rośnie. Kupowanie zbyt dużej ilości ubrań i gadżetów może więc okazać się niepotrzebne.
O czym jeszcze warto pamiętać? Wyprawka dla niemowlęcia to jedno, a wyprawka dla przyszłej mamy to zupełnie co innego. Do takiej "wyprawki" można zaliczyć m.in. kosmetyki nawilżające i regenerujące, wkładki laktacyjne, biustonosz do karmienia, laktator ręczny, podkłady higieniczne, podkłady poporodowe, czy delikatne kosmetyki do higieny intymnej.