Kiedy kupić pierwsze buciki dla malucha?

Kategoria: Aktualności Dodano: Wyświetleń: 369

Zakup pierwszych butów dla malucha może być wyzwaniem dla rodziców. Trudno jest określić odpowiedni moment na kupienie pierwszej pary obuwia. Wiadome jest, że dziecko, które nie chodzi, nie potrzebuje butów. Do ogrzania stóp malucha wystarczą skarpetki. Jednak to, że dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, nie oznacza, że od razu trzeba udać się do sklepu obuwniczego.

Gdy dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki

Maluch uczy się przemieszczać w bezpiecznej domowej przestrzeni. W niej nabiera wprawy w raczkowaniu i w chodzeniu. Nie jest narażony na skaleczenia czy zakażenia skóry przez kontakt ze szkodliwymi substancjami. Z tego powodu najlepiej, kiedy dziecko chodzi możliwie jak najwięcej na boso. Do ogrzania stóp w chłodniejsze miesiące lepsze od butów będą antypoślizgowe skarpetki. Unikanie butów na początku przygody z chodzeniem ma duży wpływ na rozwój dziecka. Bosą stopą malec dotyka różnych faktur. Poza tym chodzenie na boso wzmacnia stopy oraz ćwiczy naturalne ustawianie stóp, kolan i bioder. Zbyt wczesne zakładanie butów maluchowi, pozbawia go tych wszystkich korzyści, a w skrajnym przypadku może sprawić mu krzywdę, jeśli buty będą nieodpowiednio dobrane.

W jakim momencie dziecko zaczyna potrzebować butów?

Dziecko zaczyna potrzebować butów dopiero w momencie, w którym rozpoczyna wychodzenie na zewnątrz, czyli gdy chodzi sprawnie i bez problemu może przejść dłuższy odcinek. Dzieje się to mniej więcej pomiędzy 10 a 13 miesiącem życia. Wtedy buty są potrzebne do ochrony stopy przed chłodem, wilgocią i urazami. Obuwie powinno być wykonane z naturalnych materiałów i sięgać najlepiej przed kostkę. Mogą to być sneakersy dziecięce, czy innego rodzaju lekkie obuwie. Ważne jest, by but był dłuższy o ok. 1 cm od stopy dziecka. Podeszwa powinna być elastyczna i zaokrąglona z przodu i z tyłu. Najlepiej, jeśli bez problemu daje się wygiąć na boki. Zapiętek powinien trzymać stopę i być usztywniony, jednak nie nadmiernie. Obuwie może być sznurowane, zapinane na rzepy, czy inne zapięcie, które umożliwia dopasowanie go do stopy.
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło