Jak i w czym prać odzież niemowlęcą?

Kategoria: Aktualności Dodano: Wyświetleń: 382

Rodzice chcą dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze, dlatego biorą pod uwagę różne zagrożenia. Jedno z pytań, jakie zadają sobie świeżo upieczeni mama i tata, brzmi: jak i w czym prać odzież niemowlęcą? Czy istnieją jakieś szczególne zasady, o których należy pamiętać? Temat ten omawiamy w naszym artykule.  

Jak prać ubranka noworodka?

Dlaczego w ogólne jest to istotny temat? Przede wszystkim dlatego, że skóra malucha jest bardzo wrażliwa i delikatna, co sprawia, że wymaga szczególnego traktowania i ochrony. Właśnie dlatego pranie odzieży powinno odbywać się zgodnie z wyznaczonymi zasadami, które pozwalają uniknąć podrażnień i problemów skórnych.

Jak więc prać ubrania noworodka? Warto pamiętać, że odzież naszego malucha nie powinna mieć kontaktu z odzieżą reszty domowników. Oznacza to, że należy zaplanować dwa osobne cykle: jeden z ubraniami dziecięcymi i jeden z ubraniami starszych osób. Jeśli chodzi o temperaturę to wszystko zależy przede wszystkim od rodzaju odzieży, materiału, z jakiego jest ona wykonana i zaleceń producenta, które znajdziemy na metce. W większości przypadków ubranka niemowlęce bazują na naturalnych, delikatnych materiałach, które wymagają zastosowania niższej temperatury (ok. 40 °C).  

W czym prać ubrania dla niemowląt?

Kolejne ważne pytanie brzmi: w czym prać odzież niemowlęcą? Okazuje się, że nie mogą być to standardowe produkty, których używamy do czyszczenia odzieży dla dorosłych. Dlaczego? Jak już wspomnieliśmy, skóra noworodka jest bardzo wrażliwa. Dodatkowo nie stanowi jeszcze w pełni wykształconej bariery ochronnej, przez co szkodliwe substancje, m.in. te zawarte w proszkach, mogą przenikać do małego, delikatnego organizmu. 

Dobrym rozwiązaniem jest więc wykorzystanie środków chemicznych dopasowanych do potrzeb maluchów: produktów, które są delikatne, hipoalergiczne i przebadane. Godne polecenia są m.in. propozycje posiadające atesty Instytutu Matki i Dziecka, a także Centrum Zdrowia Dziecka. Ważne jest także, by proszki i płyny nie zawierały substancji zapachowych, a także enzymów (które doskonale czyszczą, ale mogą podrażniać), wybielaczy i fosforanów (które są szkodliwe nie tylko dla malucha, ale także dla środowiska naturalnego). Warto kierować się zasadą: im mniej, tym lepiej.

O czym pamiętać?

Jednak to nie koniec. Świeżo upieczeni rodzice powinni znać także odpowiedzi na poniższe pytania.

  • Jak poradzić sobie z ciężkimi plamami? Plamy różnego pochodzenia to normalność w przypadku noworodka. Jak sobie z nimi poradzić, jeśli wykorzystywanie środków chemicznych powinno zostać ograniczone do minimum? Podstawą walki z zabrudzeniami jest w tej sytuacji namaczanie i wykorzystywanie opcji prania wstępnego.  
  • Jak długo należy stosować specjalistyczne produkty dedykowane do odzieży niemowlęcej? Okazuje się, że jest to konieczność przez co najmniej rok. Jeśli jednak nasze dziecko ma skłonności do alergii i podrażnień, okres ten może zostać wydłużony np. do trzech lat.  
  • Czy ubranka należy wyprać przed pierwszym założeniem? Oczywiście, że tak! To, że dana rzecz jest nowa, nie oznacza, że nie gromadzi na sobie różnego rodzaju drobnoustrojów. Dlatego każdy element garderoby powinien zostać wyprany przed pierwszym założeniem.
niedziela poniedziałek wtorek środa czwartek piątek sobota styczeń luty marzec kwiecień maj czerwiec lipiec sierpień wrzesień październik listopad grudzień
  • Zarejestruj się

Nowa rejestracja konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub zresetuj hasło